2024 Aprílová jízda

Dušnická Aprílová jízda: Za krásami kraje i poznáním sousedů

Obec Dušníky nabízí okouzlující scenérii díky vyvýšené poloze na rozhraní Polabské nížiny a Českého středohoří. Nedávnými evropsky unikátními objevy byla potvrzena historie obce sahající až 3800 let př.n.l. A jaká je současnost? Přijeďte na průzkum, automobilová orientační soutěž po okolí je skvělou příležitostí.  

Impuls k uspořádání seriálu přišel od paní Evy Matouškové Meisnerové, současné starostky obce. Jejím cílem je utužení sousedských vazeb a probuzení zájmu o aktivní trávení volného času. Zároveň zve okolní obce k přátelskému klání a otevírá dveře k poznání krás Dušník a jejich okolí i ostatním.

Soutěžní duch s jarním nádechem

Každoročně, v období, kdy se probouzí příroda a rozkvétají květiny, se Dušníky promění v centrum automobilového orientačního dění. Soutěž je koncipována jak pro místní obyvatele, tak i motoristy z okolních i vzdálenějších obcí, kteří se s chutí a odvahou pustí do zdolávání předem připravených tras a úkolů. 

Ať už se zúčastníte jako závodník, divák nebo dobrovolník, tato událost vám zaručeně přinese nezapomenutelné zážitky a příjemné chvíle v kruhu nových přátel a sousedů.

Přijměte tedy pozvání do Dušník a užijte si den plný zábavy a poznávání!

Aprílová jízda 2024

sobota 13. dubna 2024

Projekt Do Cíle.cz, ve spolupráci s obcí Dušníky a s podporou dalších partnerů akce, pořádá pro odvážné posádky z řad místní i široké veřejnosti zábavnou jízdu vlastním autem ve stylu „Cíl neznámý“. Trať není delší než 80 km a neopouští hranice okresu Litoměřice. 

Kromě samotného závodu je pro účastníky i diváky připraven bohatý doprovodný program. Mohou se těšit na jízdu zručnosti, občerstvení, živou hudbu, hry pro děti i dospělé a další zábavné aktivity na trati i v cíli. To vše v přátelské atmosféře, která podporuje sousedské vztahy a umožňuje všem zúčastněným se pobavit a navázat nová přátelství.

Zahájení v hasičářně Dušníky, oběd v restauraci U Žida v Hrobcích, cíl soutěže a odpolední program v areálu SK Dušníky.

Časový harmonogram

8:30 – 9:50  farma KLUK Dušníky
Jízda zručnosti v prostoru Farma KLUK Dušníky s.r.o. (GPS 50.4228419N, 14.1910550E)

9:00 – 9:55  SDH Dušníky
Přejímka soutěžních posádek v objektu hasičské zbrojnice Dušníky (GPS 50.4233231N, 14.1905414E), možnost snídaně za vlastní úhradu

10:00  SDH Dušníky
Zahájení, rozprava

10:15 – 11:00  SDH Dušníky
Start do první etapy orientační jízdy 

12:00 – 14:00  Hrobce
Dojezd do cíle první etapy, oběd v restauraci U Žida, POMZ (pěší orientační mikro závod)  

13:00 – 15:00  Hrobce
Start do druhé etapy

15:00 – 17:00  SK Dušníky
Dojezd do cíle druhé etapy, doprovodné soutěže

18:00  SK Dušníky 
Vyhlášení výsledků, předání cen, volná zábava

Co Vás čeká
  • jízda zručnosti
  • možnost před startem posnídat
  • automobilová orientační jízda dle itineráře
  • úkoly na trati
  • tajné kontroly na trati zaměřené na dodržování předpisů
  • oběd během přestávky mezi etapami
  • pěší orientační mikro závod
  • zábavné soutěže po dojezdu   
  • odměny pro všechny
  • závěrečné posezení s hudbou

Podrobnější informace:

Náročnost pro všechny, kteří si chtějí vyzkoušet odlehčenou variantu automobilových orientačních soutěží

Potřebujete vozidlo, řidiče, navigátora a chuť to zkusit. Bude-li vás ve vozidle víc, nic se neděje. Smyslem soutěže není jízda z jednoho místa do druhého podle navigace, ale dle itineráře, který obdržíte na startu etapy. Ten vám určí, kudy, jak a kam máte jet, kde máte plnit úkoly, ale také vám vyzradí, kam máte dojet. 

Použité vozidlo musí splňovat podmínky pro provoz na pozemních komunikacích (platná technická kontrola). Soutěž se koná za normálního silničního provozu na běžných komunikacích. Výjimkou je jízda zručnosti, kterou organizujeme na uzavřeném prostranství.  

Tyto soutěže nejezdíme na rychlost a smyky, stáří a výkon vozidla nejsou žádnou výhodou ani nevýhodou. Rozhoduje preciznost a důkladnost při čtení a řešení itineráře, pozornost řidiče a vzájemná spolupráce celé posádky. U jízdy zručnosti není proti pravidlům se za volantem v rámci zaregistrované posádky prohodit, zručku může jet jiný řidič než zbytek soutěže.  Podmínky pro řidiče jsou obecně stanoveny zákonem o provozu na pozemních komunikacích, navigátorem může být dítě, kamarád, tchýně – zkrátka ten, kdo se dobře orientuje v mapě a je připraven většinu trasy koukat do „papírů“.

Mezi etapami na posádky čeká oběd, který je v ceně startovného a malá orientační procházka na vytrávení po obci Hrobce. Po dojezdu do cíle potřebují organizátoři trochu času na zpracování výsledků a pro zkrácení volných chvil připravili několik stanovišť pro pobavení soutěžících. Jejich rozsah bude dán časovými kapacitami a počasím. 

Po vyhlášení výsledků následuje volná zábava v areálu SK Dušníky. 

Propustnost trati – maximální počet přihlášených posádek je 50.  Registrace do soutěže je nutná předem z důvodu přípravy tištěných podkladů pro posádky a zajištění vybraných obědů. Snídaně je, s ohledem na zajištění dostatečného počtu, vhodné rezervovat předem. Rozhodující je datum a čas připsání startovného na účet pořadatele. Posádky, které se do limitu nevejdou, budou zařazeny na seznam náhradníků, o čemž budou informovány. 

Uzavírka přihlášek je prodloužena do pátku 12. 4. do 12:00 hodin.  

Pokud se přihlásíte po původním termínu uzavírky (6. 4. 2024), nemůžeme již garantovat rezervaci obědů dle nabídky ve formuláři. Plnohodnotný oběd je zajištěn pro všechny!! 

Startovné za dvoučlennou posádku činí 800 Kč a zahrnuje: oběd pro oba účastníky, tištěné podklady do všech částí soutěže, mapy a výkazy, pronájmy prostorů a parkovišť, odměny posádkám, tematické medaile, poháry pro 3 nejlepší posádky a pojištění organizátora. V případě požadavku na oběd pro další spolucestující ve vašem vozidle se cena navyšuje o 150 Kč za osobu. Celkové startovné je splatné na účet č. 240 484 390 / 0300 nejpozději do data uzávěrky přihlášek. 

Po přijetí registračního formuláře vám pošleme na zadaný email instrukce k platbě. Došlou platbu vám potvrdíme, přidělíme startovní číslo a později pošleme pokyny k orientační soutěži, organizaci a také návod, jak takovou soutěž zvládnout. V případě nejasností nás kdykoliv kontaktujte pomocí formuláře v sekci Kontakty. Zrušit přihlášku s vrácením zaplaceného startovného lze do termínu uzavírky. Po termínu 6. 4. 2024 se dříve zaplacený vklad do soutěže nevrací, není-li startovní místo postoupeno náhradní posádce.

Soutěž má dvě etapy, na startu každé z nich obdržíte tištěné podklady, které se skládají z několika listů – mapa s vyznačeným prostorem trati a komunikacemi, itinerář a jízdní výkaz, do kterého se zapisují odpovědi na soutěžní úkoly a čísla z kontrolních tabulí na trati. V cíli první etapy na vás čeká pěší soutěžní procházka po obci Hrobce. Poté odstartujete do druhé etapy. Ani jednu etapu nepojedete na rychlost, dosažený čas není důležitý, rozhodne správný průjezd tratí a body za plnění úkolů. Jediným místem, kde se bude měřit čas, je jízda zručnosti. V ideálním případě nenajedete více než 80 soutěžních km.

Doporučené pomůcky pro navigátora jsou psací potřeby, pevná podložka pod obdržené podklady, zvýrazňovače.

Používání GPS navigací není zakázáno.

A ještě povzbuzení pro všechny, kteří si myslí, že to bude těžké, že to nezvládnou a zabloudí. Naším cílem není vám zavařit hlavy, vrážet klíny mezi řidiče a navigátora nebo vás nechat bezmocně bloudit po okrese. Obtížnost je nastavena tak, abychom vás možná někde nachytali na nějaké fintičce, ale abyste spolehlivě dojeli. Vždyť v mapách i předem uvidíte, kde je cíl.
A pokud nechcete nic podcenit a zatrénovat, tak navštivte sekci JAK NA ZAOS a stáhněte si výukový materiál. Například cvičný itík vás seznámí s téměř všemi nástrahami, které budou použity i v Zabíjačkové variantě. A ke stažení je i podrobný výklad s popisem itineráře i průjezdem trati kousek po kousku.

A když bude na trati nejhůř, tak jsme tu od toho, abychom vám po telefonu i trochu poradili 🙂 Ale nikomu to neříkejte!

Partneři akce: