Hrušovanská plotička

Hrušovanská plotička

Je sobota večer 13. dubna, právě jsem odvezl poslední várku pomůcek, výpočetní techniky, zbytků cen a další hromady nezbytností domů a konečně mám čas na únavu. Právě skončila náborová soutěž Hrušovanská plotička, kterou se snažíme rozšířit členy a zájemce o automobilové navigační soutěže (AOS). 

Mnozí jsou přesvědčeni, že se jedná o nějakou rallye, ale v našem sportu jde o přesnost, respektování a dodržování předpisů silničního provozu, spolupráci mezi řidičem a navigátorem, přesném čtení map a zmíněná rychlost je spíše na obtíž. Začnu netradičně od konce – poděkováním. Děkuji zastupitelstvu obce Polepy za všeobecnou podporu, kterou nám poskytuje. Děkuji panu Liborovi Vogelovi a jeho kolektivu z restaurace U kulturního domu v Polepech, kteří nám druhým rokem poskytli nejen zázemí pro soutěž, ale také se starali o zmírnění pocitů žízně a hladu účastníků i organizátorů. Děkuji roudnickým kamarádům Jardovi Markovi a Zdeňkovi Jíšemu za spoluorganizaci, Liborovi Šindelářovi z Klášterce nad Ohří za vývoj a realizaci elektronických pomůcek a doplňků, panu Mgr. Vladimírovi Slavíkovi z Polep za zapůjčení nafukovací brány. Poděkování patří i paní Sedláčkové a pánům Drahotovi a Kincovi za poskytnutí prostoru pro jízdu zručnosti, a především děkuji všem členům rodiny za pomoc na trati i při realizaci soutěže. 

Letos přijelo 19 posádek, některé typicky dvoučlenné, ale některé i s dětskými účastníky, na které jsme obzvlášť mysleli při udělování cen. Na soutěžní posádky čekal v úvodu podrobný výklad pravidel za pomocí projektoru a následná první etapa v délce 14 kilometrů je zavedla po blízkém okolí. Na trase je čekala jízda zručnosti, která řidiče prověřila nejen z jízdy mezi kužely vpřed i vzad, museli zvládnout přesnost zastavení nejprve přední, po slalomu i zadní částí vozidla na 10 cm nebo takzvaný „čtverec“, kdy řidič musí zastavit pravým předním kolem na čtverci o rozměru 50 x 50 cm. Schválně si to doma někdy vyzkoušejte. V Encovanech byli řidiči monitorováni radarem při výjezdu z obce, na trase na soutěžní dvojice čekaly i logické úkoly, ale především jízda podle itineráře a mapy. V mapě jsou některé silnice záměrně vynechány nebo přerušeny, v itiku je cesta zkomplikována podmínkami a vloženými úkoly, které posádky nutí jet například za každou dopravní značkou Dej přednost v jízdě poprvé vlevo. Po polední pauze, obědě a vysvětlení dopoledních chyb odstartovaly posádky do druhé etapy. Ta byla o celkové délce 35 kilometrů, řidiči si konečně trochu víc zajezdili. Posádky si zopakovaly podobné finty jako dopoledne, ale přibyly i novinky v itíku ve formě „chlupaté čáry“ či „šipkáče“. V Lounkách byla nastražena tajná kontrola, která bodově penalizovala posádky, které nedodržely zákaz zastavení v oblasti zastávky autobusu a zároveň bylo kontrolováno používání „blinkrů“. Ve Vědomicích čekal na posádky úkol si ze vzdálenosti pět metrů určit rozteč dvou tyčí tak, aby se mezi ně jejich vozidlo vešlo i se zrcátky. Po najetí mezi tyče byla změřena skutečnost. Nikdo nenechal nastavit rozteč tyčí tak, že by se nevešel, nejlepší posádka trefila rozteč naprosto přesně, nejhorší měla 102 cm navíc.  V obou etapách posádky plnily soutěžní úkoly, které je donutily opustit vozidlo, malinko si odpočinout a protáhnout se.  Na tratích byly rozmístěny kontrolní tabule s čísly (žlutý a červený terč s číslem), takzvané průjezdky a ty posádky zapisovaly do jízdního výkazu. Podle správného pořadí zápisu průjezdek rozhodčí následně poznal, zda posádka splnila zadaný průjezd dle itineráře a zda splnila zadání itíku a nástrahy mapy. Do výsledků se připočítal čas a nasbírané body na jízdě zručnosti a další body za radar, tajnou kontrolu a soutěžní úkoly.

Ti nejlepší byli odměněny poháry, všichni dostali věcné ceny a nám se snad podařilo zpopularizovat tento menšinový sport. V červnu, konkrétně v sobotu 22. se totiž Polepy stanou středobodem AOS. Pojede se zde a v okolí celkem 20 etap seriálů Český pohár, Malý Český pohár a Shell cup. Základnou bude kulturní dům, odhadujeme účast více jak 40-ti posádek a pevně doufáme, že jsme si dubnovou akcí naladili organizaci, odchytali mouchy a vše dopadne dle očekávání. Více informací nejen o proběhlé soutěži i o následných soutěžích naleznete na www.aoscz.info.  

Vít Hrzán, Hrušovany